Kitaplar
Kaan Burak Şen, Ufuk Akbal’ı Öve Öve Bitirmek Üzerine Mülahazalar

 

Ortaasya şiirinin manevi dinamiklerinden Ufuk Akbal'ın geçtiğimiz aylarda “Sağcılık Şiirleri” adında entellektüel camiayı çılgına çeviren enfes eseri  çıktı. Bu müjdeli haberi ilk duyduğumda soluğu yan konakta yaşayan Eski Bahriye Nazırı Ahmet Sami Bey'in yanında aldım. Heyecanla durumu ona anlattım. Omuzlarımdan tutup, gözlerimin içine bakarak “Başardık” dedi. Neyse.

 

 Türk şiirinin önemli kilometre taşlarından Ufuk Akbal şiirini ayrı bir kefeye koymamın sebebi imgeyi, metaforu kenara bırakıp, toplumsal gerçekçiliğe sıkı sıkıya bağlı kalması ve asla taklalı cümlelerin arkasına sığınmayışıdır.

 

Etrafımızı ısrarla kuşatan fakat samimiyetten yoksun nice şiir yok olmaya mahkumdur. O şiirleri alıp bir güzel dövmek ve karşısına geçip ağzımızdan burnumuzdan kan gelene kadar gülmememiz gerekmektedir. Çünkü onların uyduruk aşklarının açmış olduğu derin yaralara sadece mazlumların pazarlandığı kalemler inanır. Fakat Ufuk Akbal şiirine, herkes. Geçenlerde Türk Dünyası Kongresi vesilesiyle Bakü’deydim. Tevafuken tuvalet kapısında çarpıştığım Viyana Üniversitesi Türkoloji bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Vüsal Memedova hocanın iç cebinden “Sağcılık Şiirleri” kitabı düştü ve içinde kuruttuğu güller etrafa saçıldı. İkimizde aynı anda eğilip kitabı kaldıracaktık ki gözgöze geldik. Kitabı alıp bir ceylan yavrusu gibi seke seke oradan uzaklaştı. İşin aslını salona girdiğimde öğrendim. Kongre başlıklarından biri “Sağcılık Şiirleri’ne Genel Bakış ve SSCB” idi.  Orada aldığım güzel haberi de bu mecradan Ufuk Akbal okuyucularına iletmek istiyorum. Kongrede mikrofonu alan Blackwell, Byzantine İnstitute Türkoloji bölümünde önümüzdeki yıl Üds’den 95 almak kaydıyla akademisyenlerin istifade edeceği bir “Ufuk Akbal Kürsüsü” kurulacağını duyurdu. Umarım hayırlara vesile olur.

 

Sağcılık Şiirleri’ni biçem, dil ve semantik açıdan incelediğiniz taktirde ağdalı ifadelerin samimiyetle yok edildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Şiirlerdeki ağır ve kasvetli kıssalar, deyişler o kadar hoş geliyor ki görmelisiniz. İnsanın, yaşama eşiğindeki bir intiharın atletini değiştiresi geliyor. Aynı zamanda Çağdaş bir Mesnevi yorumu da olan bu müstesna eserin cemalnursargutseverler tarafından tüketilmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

 

          Goygoyu bir kenara bırakacak olursak, farklı bir şey okumak istiyorsanız, bir bakın derim. Bu şiirde acının teşhiri yok, manita dilenciliği hiç yok. Dostluk var, muhabbet var.

 

 

 

 

Kaan Burak Şen

İZDİHAM

 

 

 

 

İzleme(1487)
Yorum(0)
Taso < Önceki Konu Sonraki Konu > Rıfat Eroğlu, Matar Muhammed, Çölde Bir Yağmur Adam
Yorum Yaz - Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır
İsminiz (Gerekli) :
E-Posta Adresiniz (Gerekli) :
Web Siteniz (İsteğe Bağlı) :
Yorumunuz :
Lütfen yorum onay kutucuğunu işaretleyin!
Anket
Niçin gizlice hakaret ederken mesajın sonuna gülücük işareti koyuyorsunuz?